MENU
Bygma
En stærk profil kræver et stærkt fokus

vi skærpede målgruppen og styrkede forretningen

Relanceringen af Bygma-brandet handlede om mere end kommunikation.

NÅR DU PRØVER AT VÆRE ALT FOR ALLE, ENDER DU MED IKKE AT VÆRE NOGET FOR NOGEN

Der var en gang hvor Bygma handlede med alle fra den helt store entreprenør til den enlige gamle kone. Med det resultat at kæden ikke stod for noget som helst.

I tæt samarbejde med Bygmas ledelse besluttede vi at satse på de professionelle. Vel vidende at det også ville tiltrække de mest ambitiøse gør det selv folk – et købekraftigt segment.

Brandets position skal gennemsyre alt

At give et brand en stærk position er mere end en kommunikationsopgave. I Bygmas tilfælde betød det gennemgribende ændringer i butikkerne.

butikkers placering blev ændret

butikker blev ombygget

Produkt-sortimentet blev opgraderet

personalet blev efteruddannet

”Forklaringen på årets flotte resultat skal findes i koncernens evne til at fokusere og positionere forretningen”

Adm. dir. Peter H. Christiansen i Dagens Byggeri

Linie aquavit
Fra norsk traditionalist til New Nordic Explorer

Fra norsk traditionalist til New Nordic Explorer

Verdens ældste og mest premium akvavit

LINIE er verdens ældste akvavit og kendt for sin helt unikke modning på havet. For lige siden sin oprindelse i 1805 har hver eneste dråbe LINIE sejlet verden rundt i sherryfade og krydset ækvator to gange. Og det er denne lange rejse, som giver LINIE sin bløde og helt uforlignelige smag.

Men brandet havde brug for at blive kommunikeret på en mere unik måde, som også appellerede til en yngre målgruppe. Derfor repositionerede vi LINIE fra at være en traditionel norsk spiritus til at være den gældende nordiske premium akvavit.

Vi fokuserede på tre ting i den nye kommunikation

Forøge premiumness

ved at give produktet et mere moderne og eksklusivt udseende. Målrettet en yngre og mere trendy målgruppe.

Mere storytelling

om LINIEs uforlignelige rejse. En af indsigterne var nemlig, at mange faktisk ikke tror på, at LINIE modnes til havs.

Skabe nye LINIE-lejligheder.

Så LINIE kunne gå fra at være noget, du drikker rent, til at være en ingrediens i en lækker drink fx fredag aften i byen.

En integreret kampagne

Men hvordan gjorde vi så? Vi udviklede ”Explore LIFE. Explore LINIE”-platformen og en integreret kampagne, hvor vi konstant opfordrer og inspirerer folk til at udforske livet og den bløde, unikke smag af LINIE. Alt sammen for at tilføre ekstra værdi til deres oplevelse med brandet.

Explore-filmen viser masser af lejligheder, hvor LINIE nydes, og alle mulige overraskende ting, du kan udforske rundt om i verden. Og så fortæller den selvfølgelig også den inspirerende historie om LINIE-brandet.

Globalt website

Et nyt globalt website er indgangen til den digitale udforskning af brandet. Her finder du overraskende fakta, historier om håndværket og opskrifter på mad og drinks. Denne digitale verden bruger i høj grad Facebook som platform til digital aktivering og interaktion med forskellige målgrupper. Men Instagram er også et vigtigt element i kampagnen. For her opmuntrer LINIE folk til at vise deres egen udforskning med hashtag’et #ExploreLINIE.

L’EASY
Et klogt brand satser på mere end pris

Det er ikke for sjov, vi lader Luffe og Sjanne underholde nationen

til glæde hver dag for et lille beløb om måneden

Hvis du vil skabe en god forretning, er et stærkt brand afgørende. Med Luffe og Sjanne i front - og Peter i bagagen - har vi skabt et af Danmarks stærkeste universer.

Vi bygger på en indsigt om, at det ikke er rationelle argumenter og pris, der tæller, når man handler hos L’EASY: Det er muligheden for at få dét, man har lyst til - her og nu.

med sympatien for luffe og sjanne kan vi blive meget direkte i vores kommunikation...

Luffe og Sjanne baner vejen. Peter leverer varen

Substansen er også i orden, for intet brand kan leve på sympati alene. Med Peter-konceptet har L’EASY fjernet alt bøvl for kunderne:

“Luffe & Sjanne-universet har nu eksisteret i 6 år, og det er lykkedes løbende at udvikle det, så historierne stadig skaber stor involvering og sympati. Og vi ser ikke nogen wear out på universet”

Kasper Kjærsgaard Jensen, Kontaktdirektør, partner

Solar
Nu er det tid til at lade kunderne stråle

Nu er det tid til at lade kunderne stråle

Engros og logistik har forandret sig

For at komme foran markedet, er du nødt til at arbejde med kundes behov i centrum. Engros-virksomheder, der arbejder ud fra deres kunders behov, er 60% mere profitable end dem, der ikke har det mindset. Sammen med Solar er vi på en mission, der handler om at skabe værdi for kunderne langt ud over den traditionelle forretningsmodel.

Sammen med Solar lyser vi på det, der gør en forskel

Vi frigiver tid for Solars kunder, så de kan fokusere på at drive deres kerneforretning.

Være en aktiv og hjælpsom kilde til det rette valg af belysning.

Vi hjælper Solars kunder med at vinde flere opgaver i et hårdt marked.

“Nørgård Mikkelsen har været dygtige til at omsætte vores forretningsstrategi til en visionær og brugervenlig digital løsning. Ligeledes har de været gode til hjælpe os på den kreative rejse og vedholdende fokuseret på værdiskabelse for kunden.”

Thomas Hestbæk, Markedschef for belysning, Solar Danmark

Inspiration
mobile publicator
- den direkte vej til forbrugerne

mobile publicator
- den direkte vej til forbrugerne

Når danskerne skal have inspiration

Når danskerne skal have inspiration, trækker de mobilen op ad lommen. Den lille følgesvend tjekkes op mod 200 gange i døgnet - i halvdelen tilfældene uden at formål end at holde sig opdateret.

Det er her vinduet til forbrugernes opmærksomhed er.

Med Nørgård Mikkelsens Mobile Publicator sikrer du dig effektiv adgang for dine budskaber direkte til de potentielle kunder. Metoden er stærk kreativitet og effektiv indrykning i tæt og cost effektivt

Farvel til postkassen - goddag til mobilen

Er dit behov at afvikle udsalgskampagne, at introducere nye trends og produkter til jul eller starte et nyt forretningsområde op?

Mobile Publicator er en effektiv platform, der øger dit brands quality time spend med forbrugeren.

Resultaterne manifesterer sig i høj oplevet værdi, positiv påvirkning af brandopfattelsen og øget tilstrømning til din forretning.

download whitepaper

Hent vores gratis white paper, hvor vi gennemgår, hvordan et skift fra offline medieforbrug til en digital mobilsatsning har øget Inspirations salgsindex, målgruppedækning og tidsforbrug.

download nu

”Tilbudsaviserne er vores primære medie til at trække folk i butikken nu og her, men effekten falder, og avisens varighed bliver kortere. Det gør at kontaktprisen stiger.”

Frank Sørensen, Adm. Dir. Inspiration.

Forskellighed. Selv ordet smager godt.

Vi er strategisk tænkende, kreativt drevet og digital natives, men først og fremmest er vi et innovations- og kommunikationsbureau, som bygger stærke brands.

Vores mål er helt enkelt: Vi vil skabe værdi for mennesker og vækst for brands.

Derfor er vores kultur baseret på forskellighed, og vores måde at arbejde på er åben og hybrid. Vi tror på, at forskellige perspektiver giver bedre løsninger.

Vi tror på dynamiske brands

STÆRKE BRANDS ER DYNAMISKE BRANDS
Hver morgen vågner vi til en ny verden. Anskuelser og adfærd ændrer sig. Alt går hurtigere. Derfor ser vi hele tiden brands i nye perspektiver og indsætter dem i helt nye sammenhænge. Vi tror nemlig på, at stærke brands er dynamiske brands. De skal udvikle sig og bevæge sig fremad med et ustoppeligt drive og ønske om at skabe værdi for mennesker.

Vi kalder vores brand proces for Value Innovation. For via nye perspektiver skaber vi den innovation og kreative kommunikation, der bygger stærke, værdiskabende brands i en verden, som forandrer sig konstant.

Det er derfor vi siger Customer Value, Brand Growth

value innovation

En udfordring er som et juletræ.
Den skal ses fra mange vinkler

Hele vores måde at arbejde på er skabt til at skabe værdi for mennesker og vækst for brands
Her er vores Value Innovation Process:

customer

value

Research & planning

creative

innovation

ideation

compelling

activation

eksekvering

Evnen til at stille det rigtige spørgsmål er afgørende for at kunne finde den rigtige løsning.

Vores value innovation handler derfor om perspektivering

Ved at anskue udfordringen ud fra flere vinkler opnår vi den bedste forståelse for udfordringen, og ser de ting som ikke er umiddelbare. Dermed er vi i stand til at identificere den egentlige problemstilling og formulere den Customer Value, vi skal skabe.

På tværs af marketing,
medier, mennesker og mus.

Vi er fullservice, vi er cross-media, vi er kreative, vi er nytænkende, og vi tænker på tværs i alle kategorier:

integrated

campaign

Creative Campaign - Film - Print - DigitalOmnichannel communication - Creative strategy

sales

marketing

POS Communication - Shopper MarketingCampaign activation

brand

design

Corporate Identity - Package design -Brand strategy - Customer Experience Design

digital

Website development - UX DesignDigital Transformation - Social Media

dialogue

direct

CRM Loyalty - CEM - Inbound Marketing

innovations

lab

Customer Experience Innovation - Product development - Innovation strategy

Mød nogle af de brands, som tror på os

  • Actavis
  • AG Snus
  • Allergan
  • ARLA
  • Bygma
  • Carletti
  • Chr. Hansen
  • COOP Danmark
  • D:E:R
  • Din Tøjmand
  • Dyrup (Gori)
  • EASIS
  • Ecostyle
  • Fri BikeShop
  • Frie Funktionærer
  • Fynske Bank
  • Garant
  • Gislev Rejser
  • Group VH
  • Haribo
  • Honda
  • Inspiration
  • Invita
  • Katrine & Alfreds tomater
  • Kohberg
  • Kohberg foodservice
  • L'EASY
  • Landbrug & Fødevarer
  • Le Courage
  • Linie Akvavit
  • Matas
  • Mejeriforeningen
  • Merrild Kaffe
  • Odense Marcipan
  • Odense Sport & Event
  • RGS 90
  • Rose Poultry
  • Rynkeby Foods
  • SBS Automotive
  • Scandinavian Tobacco Group
  • Scandinova
  • SFC Communication Ltd.
  • Solar Danmark
  • Sunset Boulevard
  • T. Hansen Gruppen
  • TV 2 Fyn
  • Unilever Danmark
  • Vega Salmon
  • Yousee

get in touch

+45 7020 2065
info@nmic.dk

Englandsgade 24 DK-5000 Odense

Vesterbrogade 10, 4. sal DK-1620 copenhagen

work with us

Vi arbejder ikke for vores kunder. Vi arbejder med dem. For uden et tæt samarbejde kan vi ikke skabe reel værdi og bygge stærke brands. Ring og lad os finde ud af, om vi er noget for hinanden.

Camilla Nordqvist

+45 2164 4201cn@nmic.dk

Kasper Kjærsgaard Jensen

+45 2284 0454kasper@nmic.dk

work for us

Vi er over 80 specialister, der brænder for at bygge innovative og dynamiske brands.
Vil du være med, så fortæl lidt om dig selv og vis os, hvad du kan, på careers@nmic.dk

who do you need?

Alexander MacKenzieCreative Traineealexander.mackenzie@nmic.dk6314 4723
Anée Danevig PlangeMedia Planneranee@nmic.dk6314 4692
Anja FriboAccount Manageranja@nmic.dk6314 4642
Birgit UssingSenior Project Managerbirgit@nmic.dk6314 4671
Birgitte BerggrenSenior Creativebib@nmic.dk6314 4663
Birgitte HammerbakSenior Creativehammerbak@nmic.dk6314 4656
Birgitte WorkAccount Managerbirgitte@nmic.dk6314 4641
Bodil IbsenClient Service Director & Partnerbodil@nmic.dk4029 1808
Camilla Cosmus ErnstProject Managercamilla.cosmus@nmic.dk6314 4722
Camilla NordqvistClient Service Director & Partnercn@nmic.dk2164 4201
Christian BøghSenior Creativechristian@nmic.dk2833 0057
Daniel ShaileshJunior Creativedaniel.shailesh@nmic.dk6314 4717
Erik LaumandManaging Director & Partnerela@nmic.dk6314 4600
Fie Brolykke GrønningJunior Creativefie.gronning@nmic.dk6314 4664
Hanna Lilienfeldt SchierbeckClient Service Director & Partnerhanna@nmic.dk6314 4670
Hanne HarboStrategic Food Planner & Partnerharbo@nmic.dk6314 4661
Hanne SjødahlSenior Project Managerhs@nmic.dk6314 4655
Henrik RewesDigital Directorhenrik.rewes@nmic.dk4252 2223
Jakob Cramer HolmeCreative Director & Partnerjakob@nmic.dk2423 2886
Jeanette KrarupProject Managerjeanette@nmic.dk6314 4673
Jeppe HammingHead of Research & CRMjeppe.hamming@nmic.dk+7199 0920
Jesper PanduroSenior Designerpanduro@nmic.dk6314 4618
Jesper Urban PedersenSenior Creativejeppe@nmic.dk6314 4734
Johan Büchler NielsenJunior Creativejohan@nmic.dk6314 4633
Jonas DeibjergDigital Project Managerjonas@nmic.dk5168 5180
Julie Bruun BuronSenior Project Managerjulie@nmic.dk6314 4719
Kasper Kjærsgaard JensenClient Service Director & Partnerkasper@nmic.dk2284 0454
Kristine FynboeSenior Creativekristine@nmic.dk2639 3257
Lars Tranegaard AndersenSenior Creativelta@nmic.dk6314 4651
Linn SandnesSenior Creativelinn@nmic.dk6314 4609
Liv Cramer HolmeSenior Creativeliv@nmic.dk6314 4739
Mads HemperRelation Marketing Specialistmads.hemper@nmic.dk4257 0981
Maria AmbusCreative Director & Partnerambus@nmic.dk6314 4662
Marie WehnertSenior Creativemarie@nmic.dk2925 4858
Mark HoppeHead of User Experiencemark@nmic.dk2158 6263
Marlene Ellegaard NielsenSenior Project Managermarlene@nmic.dk6314 4694
Martin K. EttrupCreativeettrup@nmic.dk6314 4761
Mette HarderPAmette.harder@nmic.dk6314 4602
Palle Havshøi-JensenDigital Creativepalle@nmic.dk2124 4222
Peter DunkerSenior Creativepeter.dunker@nmic.dk6314 4721
Rikke DybkjærSenior Project Managerrikke@nmic.dk6314 4626
Rikke MønsterJunior Creativerikke.moenster@nmic.dk5093 1142
Sarah Naomi ThomsenProject Managersarah.thomsen@nmic.dk6314 4718
Sie Kjærsgaard JensenSenior Project Managersie@nmic.dk6314 4620
Sofie VistiProject Managersofie@nmic.dk2120 9003
Steen SirianStrategic Plannersteen.sirian@nmic.dk4044 4419
Steen WahlStrategic Planner & Partnerwahl@nmic.dk4016 0642
Susan MagnussenProject Managersusan.magnussen@nmic.dk6315 4643
Søren GrønhøjFacility Managervicevaert@nmic.dk3040 4440
Thomas AadalAccount Manageraadal@nmic.dk3065 9476
Torben Lund JørgensenHead of Financetorben.jorgensen@nmic.dk6314 4705
Troels Dahl HaulrichCreativetroels@nmic.dk6314 4758
Ulrik BuhlHead of Production & Partnerulrik@nmic.dk6314 4674
Viggo Linde ThomsenCreative Director & Partnerviggo@nmic.dk4016 0641